Get yourself a Unit Price Comparison app for your next shopping trip. It will let you know how much you’re paying per oz/lb/kg/ml and tell you which is the better buy. A good app will let you save those prices for future comparison.
App recommendations please!
Calculator?
deleted by creator
Even easier when it’s written plainly on the price tags :D
Except that for some products they show the unit prices differently for some maddening reason. Like $.04/ounce right next to a competing product that has the label $.40/biscuit or something similar. Like they are trying to make it more difficult for the shopper to compare so they throw up their hands and buy whatever they are used to. I see this frequently.
Thankfully, in France that’s not a thing I ever came across. It’s almost always SI units when applicable or occasionally, it’s missing, especially when there’s a sale (supposedly) with a custom tag to attract attention.
No need. It is mandatory for almost everything here (France) to have this displayed plainly in store.
Here in the US, that info is already on the price tag, at least in supermarkets.
It’s the same all over Europe. I do wonder where they’re from where that isn’t some sort of legal requirement.
Same in germany, thats always how I compare prices.
Sometimes they do bullshit like using different units for different products, like oz for one and lb for another.
You shouldn’t need an app to defend yourself against being ripped off.